KKTC Gazi Mağusa Lala Mustafa Paşa Camii

Yapı: Kıbrıs, Gazimağusa Kale İçi bölgesinde Namık Kemal Meydanı’nın doğu yönünde yer almaktadır. Yapı 14. yüzyılın ilk çeyreğinde inşa edilmiş olup, süslü Gotik (“Gothique rayonnant”, “Flamboyant Gothic”, “Decorated Gothic”) üslubunda inşa edilmiştir. 1300’lerin başında piskopos guy döneminde katedral inşasının başlanmıştır. St. Nicholas Katedrali, 1571 yılındaki Osmanlı fetihinden sonra camiye dönüştürülmüş olup, Osmanlı kaynaklarında adı Aya Sofya Camii olarak geçmektedir.Ancak 1954 yılından itibaren yapı Lala Mustafa Paşa Camisi olarak adlandırılmıştır.

Gazimağusa Lala Mustafa Paşa Camii, üç nefli, dışa taşkın üç apsisli bazilikal bir kilise olarak inşa edilmiştir. Batıda giriş mekanı narteks ve doğuda ambulatoryumu yoktur. Kuzey yöndeki yapının Piskopos Sarayı olduğu ve güneybatıdan birleşen ve açıyla uzanan tek katlı yapının ise synod (dini şur’a) amaçlı kullanıldığı düşünülmektedir.

Yapının güney batı cephesi anıtsal üçlü girişli olarak tasarlanmış olup, güney doğu ve kuzey batı cephelerde daha sade, daha görkemli olmak üzere birer yan girişi daha bulunmaktadır.
Projeye ''Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lefkoşa Selimiye Camii İle Gazi Mağusa Lala Mustafa Paşa Camii Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon, Statik, Elektrik Ve Makina Proje Ve Raporlarının Hazırlanması İşi” çalışmaları kapsamında devam edilmektedir.