KKTC Lefkoşa Selimiye Cami

Lefkoşa’nın tarihi kent merkezinde bulunan yapı, kuzeyde Selimiye Sokak, doğuda Kütüphane Sokak, güneyde Uray Sokak ve batıda Kuyumcular Sokak ile sınırlanan bir ada üzerinde konumlanmıştır. Yapı 13. Yüzyıl başlarında inşa edilmiştir.

Yapımından bugüne, Sainte Sophie [AyiaSofia] Katedrali (1209-1570), Ayasofya Camii (1570-1954), Selimiye Camii (1954’den bu yana) olarak adlandırılmıştır.

Yapı üç nefli bazilikal kilise olarak planlanmıştır. Ayasofya Katedrali, üç nefli ve transeptli bazilikal şemada inşa edilmiştir Yapı, dört yönden sokak ve geçitlerle çevrili olup, başka bir yapıyla organik bağı bulunmamaktadır. Batısında tuvaletleri ve şadırvanı içeren bir avlu yer alır. Avlu alçak ve kesme taş örgülü bir duvarla çevrilmiş olup, narteksi de kuşatarak ana yapıya bağlanır. Avlu duvarı üzerinde kuzey ve güneyde basık kemerli kapı açıklığına sahip dikdörtgen prizmatik birer kapı kütlesi yer alır.

Projeye ''Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lefkoşa Selimiye Camii İle Gazi Mağusa Lala Mustafa Paşa Camii Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon, Statik, Elektrik Ve Makina Proje Ve Raporlarının Hazırlanması İşi” çalışmaları kapsamında devam edilmektedir.