İznik Antik Tiyatro

Bursa İlinin kuzeydoğusunda yer alan göl kıyısında, M.Ö. IV. yüzyılda kurulan İznik günümüze kesintisiz olarak varlığını sürdürerek gelen nadir antik kentlerimizden biridir.Tiyatro ise İznik ilçesinin güney batısında yer alan Selçuk Mahallesi, Saraybahçe mevkiinde bulunmakta olup, surlara 90 m., İznik gölüne (Askania Llmnej) ise yaklaşık 400 m. uzaklıktadır.

İznik Gölü'nden 13 m yükseklikte ve kıyıdan 400 m, surlardan 90 m içerde konumlanan tiyatro, Anadolu'nun ayakta kalan en görkemli arkeolojik eserlerinden birisidir. Yapı kalıntılarının ilk kez 1743 yılında R. POCOCKE tarafından tiyatroya ait olduğu belirlenmiş ve krokisi çizilmiştir. Kuzeye bakan tiyatro yaklaşık 84/63 m boyutlarında düz bir alana inşa edilmesinden dolayı eşine ender rastlanan tonozlu bir alt yapıya sahiptir. Alt caveayı taşıyan yedi adet trapezoidal tonozun devamında, üst üste iki tonozla yükseltilmiş 12 tonozdan oluşmaktadır. Diazoma ile alt ve üst cavea olarak ayrılan oturma sıraları sekiz adet kerkidese bölünmüştür.

''İznik Roma Tiyatrosu Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon Ve Mühendislik Projeleri İle Bazilika Restitüsyon, Restorasyon Ve Mimari-Mühendislik Projeleri Hazırlanması İşi” kapsamında proje çalışmalarına devam edilmektedir.